Komunikat Biskupa Diecezjalnego na święto św. Łukasza

Komunikat Biskupa Diecezjalnego w liturgiczne wspomnienie św. Łukasza,

patrona służby zdrowia

 

 

Drodzy Diecezjanie,

Szanowni Pracownicy Służby Zdrowia,

 

Kościół katolicki łączy dzień św. Łukasza, którego liturgiczne wspomnienie przypada 18 października, z pamięcią o wszystkich pracownikach służby zdrowia. Ich misją jest ochrona życia, troska o nasze zdrowie i niesienie ulgi w cierpieniu. Te zadania są nie tylko wielkim świadectwem człowieczeństwa, ale jak przypomina św. Jan Paweł II „opieka nad tymi, którzy cierpią jest wielkim gestem miłości”.

Czytając przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, którego autorem jest św. Łukasz, ewangelista oraz lekarz, dostrzegamy konkretne gesty miłości wobec bliźniego w potrzebie. Są nimi: dostrzeżenie potrzebującego, odruch serca, podejście i udzielenie konkretnej pomocy oraz bezinteresowność. Końcowe wezwanie z przypowieści: „Idź i ty czyń podobnie” jest nieustannie podejmowane i realizowane przez pracowników służby zdrowia, którym pragnę wyrazić wdzięczność i wyrazy uznania.

W środę, 18 października, podczas Mszy świętej o godz. 10.30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach będę modlił się za pracowników i wolontariuszy służby zdrowia naszej diecezji, natomiast o godzinie 12.00 w Żarskim Domu Kultury zostaną wręczone statuetki „Lubuski Samarytanin”. Poprzez tę nagrodę pragniemy już po raz piąty wyróżnić osoby i instytucje, które podejmują przykładną, bezinteresowną i holistyczną, czyli obejmująca także wymiar duchowy, służbę wobec osób chorych i cierpiących, przyczyniając się do idei humanizacji medycyny. Wszystkich Diecezjan proszę o modlitwę w intencji medyków, z których pomocy codziennie korzystamy, by profesjonalna opieka medyczna wciąż ożywiana była duchem miłości miłosiernej.

Niech Święty Łukasz wyprasza pracownikom służby zdrowia naszej diecezji siłę i moc do realizacji gestów miłości na wzór dobrego samarytanina.

 

 

 

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

 

 

Zielona Góra, 13 października 2023 r.

Znak: B2-/23